Kommenteeri

Linaõlivärv – looduslik puidukaitse Eesti oludes

Eesti külm ja niiske kliima muudab linaõlivärvi meie oludes eriti sobivaks. See on vastupidav, looduslik ja hingav puidukaitsevärv, mida on kerge hooldada ning mis annab puidule kauni välimuse.

Külmpressitud linaõli sobib oma looduslikkuse ja parema imendumisvõime poolest välisfassaadile paremini. Madalal temperatuuril pressituna säilitab see rohkem vaiku ja toitaineid, muutes selle kvaliteetsemaks kui rafineeritud või kuumutatud linaõli. Linaõlivärv on erakordselt vastupidav ja suudab taluda karmideski ilmastikutingimustes aastakümneid. Kuna see imendub sügavale puitu, moodustab see kaitsva kihi, mis ei pragune ega hakka maha kooruma, nagu see võib juhtuda tavaliste värvidega. Aja jooksul linaõlivärv küll kulub, kuid see ei vaja täielikku eemaldamist – piisab lihtsalt pealekandmisest, et värvikihti uuendada.

Hingav ja hooldusmugav värv

Erinevalt paljudest moodsatest värvidest ei moodusta linaõlivärv õhukindlat kihti, mis võiks puitu justkui „lämmatada“. Selle hingav omadus võimaldab aluspinnal loomulikult niiskust eraldada, vähendades mädanemise ja hallituse tekke riski. Sellega aitab linaõlivärv säilitada hoone loomuliku niiskustasakaalu.

Linaõlivärviga värvitud pinda tuleb regulaarselt hooldada, et tagada selle pikaealisus. Kaetud pinda on lihtne hooldada, kuna kordusvärvimiseks pole vaja eelmist kihti täielikult eemaldada – piisab vaid lahtise värvi kraapimisest või harjamisest. Värvi kulumine pinnal on erinev ning sõltub fassaadi positsioonist ilmakaarte suhtes. Lõunapoolsed, horisontaalsed pinnad ja aknaraamid kuluvad kiiremini. Neid linaõlivärviga pindu peaks hooldama iga 5–10 aasta järel. Üldjuhul kestavad värvitud pinnad 15–30 aastat.

Õige aeg ja tehnika on võtmetähtsusega

Parim aeg värvimisega alustamiseks on alates kevade lõpus, kui enamik taimi on juba ära õitsenud, vihmased ilmad on möödas ja väljas on juba kuivem. Linaõlivärvi kuivamisaeg on pikem kui mõnede teiste värvide puhul – see võib võtta 24–72 tundi. Värvima peab pintsliga ning nii-öelda „sisse hõõruma“. Liigutused pintseldamisel peavad puusüü suhtes olema nii vertikaalsed kui ka horisontaalsed.

Linaõlivärv kuivab oksüdatsiooni teel, mis tähendab, et õli reageerib õhuga. Kui värvikiht on liiga paks, siis toimub kuivamine ebaühtlaselt. Välimine kiht kuivab kiiremini, samal ajal kui sisemine jääb kauemaks märjaks. See põhjustab pingeid värvikihis ning tulemuseks on krimpsus pind. Selle vältimiseks on oluline kanda värv peale õhukeste kihtidena ja lasta igal kihil korralikult kuivada. Kui värv on juba krimpsu tõmbunud, võib osutuda vajalikuks see eemaldada ja alustada uuesti.


Lisa kommentaar

Email again: